Fedezd fel a YouthWikit! - Fókuszban a társadalmi befogadás
Szeretnél tájékozódni a kevesebb lehetőséggel rendelkező fiatalokkal kapcsolatos uniós és nemzeti szakpolitikákról? Az EU online ifjúsági enciklopédiája jó kiindulópont lehet!
A társadalmi befogadás révén minden ember rendelkezik a gazdasági, társadalmi és kulturális életben való teljes részvételhez szükséges lehetőségekkel és erőforrásokkal. Ifjúsági szempontból ez a fiatalok társadalmon belüli önérvényesítését jelenti. Azt, hogy a társadalmi intézmények felismerik a fiatalokban rejlő lehetőségeket, akik pedig különböző részvételi tevékenységekkel bevonódnak a közösségbe. Fontos lépés ez az önállóság és a felelős állampolgárság felé vezető úton, különösen azoknak fiataloknak, akik kevesebb lehetőséggel rendelkeznek, nehezebb körülmények között élnek. Számukra a társadalmi befogadás az akadályok lebontásával jár.
Az Európai Unió Ifjúsági Stratégiájának fontos prioritása a fiatalokat érintő társadalmi kirekesztés és szegénység elleni küzdelem. A fiatalok részvételével zajló strukturált párbeszéd folyamat eredményeképp megfogalmazott Európai Ifjúsági Célok között is szerepel a befogadó társadalmak gondolata, ami mutatja, hogy a fiatalok szerint is kiemelten fontos téma ez. Ez a cél az Erasmus+ program ifjúsági területének kiemelt célkitűzései között is szerepel, az Európai Szolidaritási Testület pedig önmagában a befogadó társadalom építésének egyik kiváló transznacionális eszköze.
Az európai ifjúságpolitika online enciklopédiája, a YouthWiki segít, hogy az uniós programokban pályázó szervezetek és egyéb érintett szereplők jobban értsék e prioritás kontextusát, megismerjék a kapcsolódó intézkedéseket és elért eredményeket.
Hogy járja körül a társadalmi befogadás témakörét a YouthWiki?
A YouthWiki kapcsolódó része átfogó képet ad az egyes országokban élő fiatalok helyzetéről a társadalmi befogadás szempontjából. Bemutatja, mekkora hangsúlyt kap a kérdés a nemzeti szakpolitikákban, milyen eszközöket és rendszereket alakítottak ki a kormányok az ifjúsági stratégiában megfogalmazott célkitűzések megvalósítására. Országonként egységes szerkezetben szerepelnek az összegyűjtött információk, így a magyar tartalmat azonnal összevethetjük a többi európai ország helyzetével és megoldásaival.
- Mik a fő kihívások a fiatalok társadalmi befogadása terén Magyarországon? Mit mond minderről a Magyar Fiatalok 2020 Kutatás? Hogyan jelenik meg a társadalmi befogadás fogalma a jogalkotásban?
- Milyen kormányzati eszközök vannak az esélyegyenlőség biztosítására vagy a diszkrimináció és a kirekesztés elleni küzdelemre? Hogyan zajlik a politikai döntéshozatal? Kik a legfőbb szereplők, milyen szakpolitikai együttműködések vannak?
- Hogy közelíti meg a kérdést a Nemzeti Ifjúsági Stratégia 2009-2024? Miről szól a Magyar Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia 2030? Milyen sikerrel valósulnak meg ezek?
- Kiket céloznak meg és mennyire hatékonyak a rászoruló fiatalokat célzó konkrét programok és intézkedések?
- Milyen mértékben férnek hozzá a fiatalok a minőségi lakhatáshoz, egészségügyi ellátáshoz és szociális vagy pénzügyi szolgáltatásokhoz?
- Mekkora szerepet kap a fiatalok társadalmi befogadását segítő folyamatban az ifjúsági munka?
A fenti kérdésekre válaszolva a YouthWiki egyfajta látlelet ad a fiatalok helyzetéről, miközben egyfajta ellenőrző lista is az adott ország szakpolitikai felkészültségéről és eszközrendszeréről. Nem kritikai élű észrevételek szerepelnek, de rávilágít arra, hogy az adott területen megfelelőek-e a rendelkezésre álló intézkedések, megoldások, vannak-e a jó gyakorlatok vagy épp hiányosságok. Mindenképp inspiráló és gondolatébresztő, különösen, ha európai összehasonlításban vizsgáljuk az egyes szakterületeket.
Miért és kinek hasznos a YouthWiki?
A honlap célja a tájékozott ifjúságpolitikai döntéshozatal elősegítése több mint 30 ország releváns nemzeti struktúráinak, szakpolitikáinak és fiatalokat támogató intézkedéseinek bemutatásával. Naprakész minőségi információk, jogszabályok, stratégiák, statisztikák könnyen átlátható, országok és szakpolitikai terület szerint is jól kereshető formában. A YouthWiki remek forrás lehet – a döntéshozókon túl – kutatók, oktatók, gyakorlati szakemberek, ifjúságsegítők, ifjúsági szervezetek munkatársai és a fiatalok számára is.
TOP 5+1 érdekesség, amit a YouthWikiből tudhatsz meg a társadalmi befogadásról
- Magyarországon társadalmi érvényesülés szempontjából a legnagyobb különbség a budapesti és a vidéki kistelepülési fiatalok között van. A NEET fiatalok a 15-24 éves korosztály 10%-át teszik ki.
- A helyi önkormányzatok ötévente Helyi Esélyegyenlőségi Programot dolgoznak ki a hátrányos helyzetű célcsoportok problémáinak megoldására, amelyet minden két évben felülvizsgálnak.
- A Család, Esélyteremtő és Önkéntes Házak országos hálózata a többségi társadalom szemléletformálásával és az esélyügyben érintett csoportok érdekérvényesítésével lép fel a hátrányos megkülönböztetés ellen.
- A roma lányok korai iskolaelhagyásának megelőzését célzó „Bari sej – Nagylány – Fáta máré” programban 2017 és 2019 között több mint 1800 hátrányos helyzetű, 10 és 18 év közötti fiatal lány vett részt.
- A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény 2019-es módosítása révén a korai iskolaelhagyás problémájára megoldást kínáló tanoda program a központi költségvetés részeként működik. 2019-ben 169 tanoda kapott állami támogatást.
+1. A Pécsi Tudományegyetem Romológia és Nevelésszociológia tanszéke 2015-től vizsgálja, hogy megfelelő-e a romák reprezentációja a magyarországi tankönyvekben. A tapasztalatok alapján korrekciós javaslatokkal járulnak hozzá az oktatási tartalomfejlesztéshez.