Terápiás módszerekkel a szenvedélybeteg fiatalokért

Milyen módszerekkel támogatja a szenvedélybetegségekből felépülni vágyó fiatalok mentális egészségét a Megálló Csoport Alapítvány? Milyen minőségben segítenek ezek?

Barna hajú lány szürke pólóban ecsettel jobb kézzel fest és a másik kezében színpaletta látható
Terápiás módszerekkel a szenvedélybeteg fiatalokért

Dráma- vagy színházterápia

A drámaterápia szenvedélybetegségekből felépülő fiataloknak terápiás folyamat, míg a többieknek hatékony önismereti munka, kompetenciafejlesztési és tanulási lehetőség, valamint csapatépítés. A drámacsoportokon egy vezető és lehetőség szerint egy társtréner is van, valamint maximum 12-14 fő résztvevő. 

A foglalkozás jellemzően így épül fel: bejelentkező kör, csoportkeretek átbeszélése, ráhangolódó/bemelegítő gyakorlatok, majd szisztematikusan felépített, mélyülő gyakorlatok/játékok következnek. A gyakorlatok célja saját határaink, korlátjaink, félelmeink felfedezése, valamint az önmagunkba és a társainkba, a csoportba vetett bizalom építése, a csoportkohézió erősítése, a komfortzónából való kilépés megtapasztalása (pl. bizalomjátékok által). 


Tárgyi eszközök nem szükségesek, kényelmes „játszós” ruhában érdemes részt venni az alkalmakon.

Kalandterápia vagy élménypedagógiai csoport

A falmászást, a kalandparkot és a sziklamászást használjuk mind terápiás, mind önismereti fókuszú kompetenciafejlesztési céllal a részt vevő fiatalok igényei szerint. A célcsoportunk tagjai sokszor olyan függőségekből felépülni szándékozó fiatalok, akik szenvedélybeteg életmódjuk során arra kondicionálódnak, hogy nem bízhatnak senkiben, legfőképpen magukban. A fal- és sziklamászás alatt tapasztalt instruktorok segítségével megtanítjuk őket az alapvető biztonságtechnikára, amely tudást felhasználva egymást tudják segíteni a biztonságos felmászásban. Így fejlődik az önmagukba, a társaikba és a csoportba vetett bizalmuk is.


Eszközigény: mászófelszerelés (beülő, kötél, karabinerek).

Művészetterápia vagy kreatív műhely

A Megálló Csoportban és a ráckeresztúri drogterápiás otthonban („Tinirehab”) is lehetőségük van a fiataloknak arra, hogy művészetterápiás folyamatokban vegyenek részt. Egy jól felszerelt kreatív műhelyben művészetterápiában jártas csoportvezetők támogatják az alkotó folyamatukat, amelynek fókuszában az önismereti munka áll, nem pedig a művészi „tehetség” vagy épp annak hiánya. Mindenki tud alkotni és ezáltal alaposabban megismerni önmagát és társait, így a közösen megélt folyamat szintén erősíti a csoportkohéziót. Akril, akvarell, pasztell, szénrajz, montázsolás, decoupage, gyapjú nemezelés, agyagozás is a lehetőségek között van. 


Eszközigény: lásd fentebb, lényegében bármi, amivel lehet alkotni, festeni, rajzolni.

Sport és out-door tevékenységek

Az említett fal- és sziklamászás mellett rendszeresen vannak úgynevezett „józan focikupák” belföldön és külföldön egyaránt. Ezeken nem csak a szenvedélybetegségből felépülő, hanem különféle mentális betegségekben érintett fiatalok, valamint önkéntesek is részt vesznek, így igazi közösségépítő ereje van az alkalmaknak, valamint a diverzitás és az inklúzió nem csupán szép fogalmak: megtöltődnek tartalommal, csapatszellemmel, lelkesedéssel, bajtársiassággal, szolidaritással. 


Eszközigény: sporteszközök.

A fent bemutatott eszközök szenvedélybetegségben nem érintett fiataloknak is hasznosak lehetnek önismeretük mélyítéséhez, mentális egészségük fejlesztéséhez.


Szerző:
Kiss Tímea
Megálló Csoport Alapítvány
MRE KIMM Ráckeresztúri Drogtreápiás Otthon