Fedezd fel a YouthWikit! - Fókuszban az ifjúsági munka

Fiatalokkal foglalkozol ifjúságsegítőként, civil szervezet munkatársaként, köztisztviselőként?

Fiatalok csoportja összecsapja a tenyerét
Fedezd fel a YouthWikit! - Fókuszban az ifjúsági munka

Nézd meg, hogyan támogatja az ifjúsági munka a fiatalok érvényesülését itthon és Európa-szerte!  

Az ifjúsági munka tág fogalom: magában foglalja a fiatalok által, a fiatalokkal és a fiatalokért végzett társadalmi, kulturális, oktatási vagy politikai jellegű tevékenységek széles körét. Az ifjúsági munkát fizetett vagy önkéntes ifjúságsegítők végzik, és a fiatalok önkéntes részvételével megvalósuló nemformális és informális tanulási folyamatokon alapul. Célja a fiatalok képességeinek fejlesztése, és a közösség életében és a döntéshozatalban való aktív részvételük előmozdítása.

Az EU ifjúsági stratégiája szorgalmazza az ifjúsági munka fejlesztését: szakpolitikák és jogi keretek kialakítását és a megfelelő források hozzárendelését várja el a kormányoktól. Az ifjúsági munka innovációjához és minőségének fejlesztéséhez elengedhetetlen a fiatalokkal foglalkozók szakmai támogatása, az ifjúsági munka révén megszerzett kompetenciák és készségek elismerése. Az Erasmus+ program ifjúsági szektora pénzügyi keretet ad a fiatalok saját programjaihoz, a velük és értük végzett tevékenységekhez, valamint az ifjúsági területen dolgozó szakemberek kompetenciáinak fejlesztéséhez és a nemzetközi ifjúságszakmai együttműködésekhez. Az Erasmus+ és az Európai Szolidaritási Testület keretében megvalósuló projektek során elért tanulási eredmények azonosítását és dokumentálását szolgáló Youthpass pedig segíti az ifjúsági munka terén szerzett készségek elismertetését és hozzájárul az ifjúsági munka értékének láttatásához, valamint a fiatalok és a velük foglalkozók fejlődéséhez és érvényesüléséhez.   

Mit tudhatunk meg az ifjúsági munkáról a YouthWikiből?

A YouthWiki segítségével bepillantást nyerhetünk az európai országok ifjúsági területet érintő szakpolitikáiba, intézkedéseibe, jó gyakorlataiba. A honlap kitűnő információforrás lehet a fiatalokkal foglalkozóknak ahhoz, hogy ötleteket, inspirációt szerezhessenek újabb projektekhez, és megismerjenek olyan innovatív kezdeményezéseket, amelyeket akár itthon is érdemes adaptálni, vagy a megvalósító szervezetekkel partnerségeket kialakítani. Az egyes tematikus aloldalak összhangban vannak az uniós ifjúsági célokkal, az ifjúsági munkára vonatkozó rész pedig részletesen bemutatja, hogy hol tart ma az ifjúsági szakma Magyarországon és Európában

  • Mi az ifjúsági munka definíciója a Nemzeti Ifjúsági Stratégia szerint? Hogyan fejlődött a 20. század eleji cserkészettől az úttörőmozgalmon át a széles szervezeti bázisú Nemzeti Ifjúsági Tanács létrejöttéig és azon túl? 
  • Miként szerveződik az ifjúsági munkát érintő kormányzati koordinációs és szakpolitikai tevékenység? Mi az önkormányzati ifjúsági referensek szerepe? Melyek a legfőbb, ifjúsági munka terén aktív országos állami és civil szervezetek?
  • Kormányzati szinten megfelelően elismerik-e és elősegítik-e ezeket a tevékenységeket szakmai és pénzügyi erőforrások elérhetővé tételével? 
  • Milyen eszközök járulnak hozzá a minőségbiztosításhoz és az innovációhoz az ifjúsági munkában?
  • Kik azok az ifjúságsegítők, milyen feladatokat látnak el, és milyen képzési rendszer támogatja a szakmai fejlődésüket? 
  • Fordítanak-e kellő figyelmet az ifjúsági munka eredményeivel kapcsolatos tudatosságnövelésre, az ifjúsági munka értékének láthatóvá tételére? 

Fiatalokkal foglalkozó szakemberként a fenti kérdések mindegyike közvetlenül kapcsolódik a mindennapi munkádhoz, legyen szó személyes fejlődési lehetőségekről, tudásbővítésről, szakmai előmenetelről, a területet érintő szakpolitikai irányelvekről és jövőtervekről, vagy épp a nemzetköziesítésről. Az egyes kérdésekre adott válaszok indikátorok is, garanciák, hogy megfelelő hangsúlyt kap-e a kormányzati politikában az ifjúságügy. A YouthWiki magyar tartalmait olvasva olyan témák, intézkedési területek is előkerülhetnek, amelyeket kevésbé helyeztek fókuszba az utóbbi időben, és lehet, hogy itt az ideje, hogy ismét napirendre tűzzék, amennyiben nyílik a témában társadalmi párbeszéd. 

Hogyan járulhatsz hozzá a YouthWiki tartalmi fejlesztéséhez?
A Magyarországról szóló oldalak fejlesztését az Erasmus+ program magyar nemzeti irodája, a Tempus Közalapítvány koordinálja szoros együttműködésben az ifjúságpolitikáért felelős hivatalos szervekkel. A fejezetek tartalmát a társadalomtudományi és kutatási szférában dolgozó szakemberek szerkesztik a releváns minisztériumokkal való egyeztetést követően. Az aktuális, ifjúságot érintő intézkedésekkel, változásokkal és eseményekkel kapcsolatos minisztériumi információk, a legújabb tanulmányok és kutatások, valamint az interneten elérhető források alapján évente frissítik a szövegeket. Ha a YouthWiki kapcsán megosztanád észrevételeidet, a nemzeti kapcsolattartók elérhetőségén teheted azt meg.

TOP 5+1 érdekesség, amit a YouthWikiből tudhatsz meg az ifjúsági munkáról

  • Magyarországon az ifjúságsegítő képzés BA szintű; a közösségszervezés alapszak ifjúsági közösségszervező szakiránya adja az ifjúsági munka formális oktatási hátterét. A KSH Foglalkozások Egységes Osztályozási Rendszerében (FEOR) 3515-ös sorszámmal szerepel az ifjúságsegítő szakma. 
     
  • Az Erzsébet Ifjúsági Alap Nonprofit Kft. kiemelt szakmai háttérszervezetként 2014-2022 között nagyszabású uniós finanszírozású ifjúsági projekteket valósított meg. A szakmai honlapján található tudástár önkormányzatok és civil szervezetek jó gyakorlatait mutatja be.
     
  • A legkiterjedtebb társadalmi bázissal működő civil ernyőszervezetek az ifjúsági területen ma Magyarországon: a Nemzeti Ifjúsági Tanács, a Gyermek- és Ifjúsági Önkormányzati Társaság és az Ifjúsági Szolgáltatók Országos Szövetsége.
     
  • A helyi ifjúsági munka támogatásának korábban fontos kerete volt az Integrált Közösségi és Szolgáltató Terek hálózata az 5000 fő alatti településeken. Ezek a közösségi házak ifjúsági programokat szerveztek, információs pontként is szolgáltak, sok IKSZT önkormányzati szinten továbbra is működik.
     
  • A Kárpát-medencei ifjúsági munkát és az itt élő magyar fiatalok kapcsolatait – elsősorban oktatási, kulturális és közösségfejlesztő projekteket – a Bethlen Gábor Alap támogatja. Ezen túl az Erasmus+ kínálja a legtöbb lehetőséget az ifjúságsegítőknek a nemzetközi tapasztalatszerzésre. A Europe Goes Local Erasmus projekt keretében hazai ifjúságszakmai tanulmányutak is megvalósultak.
  • A kormányzat a következő időszak prioritásaként a fiatalok lelki egészségével, illetve a koronavírus okozta mentális egészségügyi problémák kezelésével kíván foglalkozni – az ifjúsági munka és szakma segítségével.